Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
osmangazi belediyesi

TBMM’nin 2024 yılı bütçe maratonu gelecek hafta başlayacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Bütçe Kanunu ve 2022 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu tekliflerini müzakere için bir ay ayırdı. Komisyonun belirlediği takvim doğrultusunda görüşmeler başlayacak.

TBMM Plan ve Bütçe

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu, Bütçe Kanunu ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu tekliflerinin müzakerelerine bir ay ayırma kararı aldı. Bu önemli sürecin ardından TBMM Genel Kurulu’nda devam edecek olan bütçe görüşmelerine, 20 Ekim’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın komisyona sunumuyla start verilecek. Bu sunumun ardından komisyon üyeleri, bir haftalık bir ara sürecine girecek ve hazırlıklarını tamamlayacak.

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından belirlenen taslak programa göre, bütçenin genel görüşmelerine 26 Ekim Perşembe günü başlanacak. Bu aşamada, 2024 yılı bütçe görüşmelerinin 24 Kasım Cuma günü tamamlanması hedefleniyor. Komisyonda kamu idarelerinin bütçe görüşmeleri ise 27 Ekim Cuma günü başlayacak olup, bu aşamada TBMM bütçesi üzerindeki müzakerelerle işlerlik kazanacak.

Görüşmeler her gün saat 10.00’da başlayacak ve pazartesi günleri saat 11.00’de toplanacak. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun belirlediği takvime göre, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin maddeleri de 24 Kasım Cuma günü ele alınacak.

Komisyonun çalışmalarının tamamlanmasının ardından, 2024 yılı bütçesi 4-15 Aralık tarihleri arasında TBMM Genel Kurulu’na sunularak kabul edilmesi beklenmektedir. Bu süreçte, ülkenin mali durumunu şekillendiren ve bir dizi politika kararını içeren bütçe, detaylı bir şekilde değerlendirilecek ve onaylanarak yürürlüğe girecektir.