Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
osmangazi belediyesi

Rüzgar Enerjisinin Gücü: Türkiye’den 233 Milyar Liralık Yatırım

Türkiye, rüzgar enerjisi sektöründe büyük bir atılım yaparak yerli üretimi teşvik ediyor. Ülkede rüzgar enerjisi tesislerine yapılan yatırımlar hızla artarken, 12. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde bu gelişmeler ve sektördeki son yenilikler masaya yatırıldı. Bakan Kacır, rüzgar enerjisi sektörünün büyümesine katkı sağlayan teşvikleri ve ülkenin enerji bağımsızlığına yönelik hedefleri açıkladı. 2030 yılında dünya rüzgar enerjisi kapasitesinin 2 Terawatt’ı aşması öngörülüyor.

Türkiye, rüzgar enerjisi sektöründe

Türkiye, rüzgar enerjisi sektöründe büyük bir hamle yapıyor. “Rüzgarın Yüzyılı” temasıyla İstanbul’da gerçekleşen “12. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi”nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sektördeki son gelişmeleri açıkladı. Türkiye, 388 teşvik belgesiyle 233 milyar lirayı aşan sabit yatırım yaparak rüzgar enerjisi alanında büyük bir başarı elde etti. Dünya rüzgar enerjisi kapasitesinin 2030’da 2 Terawatt’ı aşmasının beklendiği de kongrenin önemli vurgularından biriydi.

İSTANBUL’DA RÜZGAR ESİYOR

“Rüzgarın Yüzyılı” kongresi, İstanbul’da dünyanın dört bir yanından uzmanları bir araya getirerek sektörün önemini vurguluyor. Bakan Kacır, “Rüzgâr Enerji Santrali (RES) yatırımlarına bugüne kadar 388 teşvik belgesi vererek 233 milyar lira üzeri sabit yatırımı teşvik ettik” dedi.

RÜZGAR ENERJİSİNDE PARLAYAN YILDIZ

Bakan Kacır ayrıca dünya rüzgar enerjisi kapasitesinin 2030 yılında 2 Terawatt’ı aşmasının beklendiğine dikkat çekti. Kongre, Türkiye’nin rüzgar enerjisi sektöründe yükselmesini destekleyecek, sürdürülebilir enerji projelerini teşvik edecek ve enerji bağımsızlığını güçlendirecek önemli atılımları gündeme getiriyor.

RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN İSTİHDAM KATKISI

2002 yılında Türkiye’de yerli rüzgar enerjisi üretimi başladığında sektör hızla büyüdü ve istihdamda önemli bir rol oynadı. Kule, kanat, ve jeneratör gibi türbin ana bileşenlerini yerli olarak üreten Türkiye Rüzgâr Enerjisi Sanayi, yaklaşık 25 bin kişiyi istihdam etmektedir. Ayrıca yıllık 1,5 milyar avro ciroya ulaşan sektör, ürettikleri ürünlerin üçte ikisini 52’den fazla ülkeye ihraç ederek büyük bir uluslararası oyuncu haline gelmiştir.

SEKTÖRÜN PAYDAŞLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

12. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi, rüzgar enerjisi sektöründeki son gelişmeleri tartışmak üzere yerli ve yabancı paydaşları bir araya getiriyor. Yatırım süreçlerinde sektörün karşılaştığı zorlukları çözmek amacıyla kamu kurumlarının temsilcileri de etkinlikte yer alıyor. Rüzgâr enerjisi teknolojilerinin geldiği son nokta, bu alanda uzmanlaşmış dünyanın önde gelen isimleri ile birlikte ele alınıyor.

İŞ BİRLİĞİ VE İŞTİŞARE FIKIR PLATFORMU

Kongre, Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanındaki mevcut yeteneklerini ve gelecekteki projeksiyonlarını tartışmak için önemli bir iş birliği ve istişare platformu sunuyor. Bu vizyoner etkinliğin rüzgar enerjisi ekosistemine, tüm yatırımcılara ve ülkeye katkı sağlamasını temenni ediyoruz.

YEŞİL ENERJİDE KAPASİTE ARTIYOR

Küresel düzeyde yeşil enerji teknolojilerine yapılan yatırımlarda büyük bir rekabet yaşanıyor. Batarya, güneş, hidrojen ve rüzgar enerjisi gibi birçok alanda ülkeler, bu alanda öncü olmak için yarışıyorlar. Bu yarışın içinde rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları arasında büyük bir öneme sahip. Dünya genelinde rüzgar enerjisi kapasitesi geçtiğimiz yıl yüzde 9 büyüyerek 906 gigavata ulaştı ve 2030 yılında 2 teravatı aşması öngörülüyor.

TEMİZ ENERJİ HEDEFLERİ

Ülkemiz, coğrafi avantajları ve iklim koşulları nedeniyle rüzgar enerjisinden tam anlamıyla yararlanmayı hedefliyor. Temiz enerji projelerine yatırım yaparak, 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmayı amaçlıyoruz. Rüzgar enerjisi, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji projeleriyle birlikte, enerji bağımsızlığını sağlamak ve ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için büyük bir potansiyele sahiptir.

TEŞVİK VE YATIRIMLAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, rüzgar enerjisi yatırımlarını desteklemek amacıyla toplamda 388 teşvik belgesi verdik ve bu teşvikler sayesinde 233 milyar liralık sabit yatırımın önünü açtık. Ayrıca, türbin kuleleri, makineler ve bağlantı ekipmanları üretimi için 53 teşvik belgesi ile 8 milyar liralık yatırımı hayata geçirdik.

AR-GE: Rüzgar enerjisi teknolojileri alanında TÜBİTAK tarafından desteklenen 118 projeye toplamda 405 milyon lira doğrudan destek sağladık. Ülkedeki tüm rüzgar santrallerini anlık olarak izleme ve üretim tahminlerini dinamik olarak sunma yeteneğine sahibiz. Ayrıca, yerli ve milli imkanlarla bağlantı ekipmanları üretimi projelerini destekleyerek 425 milyon lira bütçeli yatırımın önünü açtık.

KALKINMA AJANSLARI

Kalkınma ajansları, rüzgar enerjisi ile ilgili fizibilite çalışmaları yapmakta, eğitim, yol haritaları ve kümelenme projeleri yürütmektedir. Bugüne kadar kalkınma ajansları ile rüzgar enerjisi alanında yürütülen 158 projeye 575 milyon lira finansman sağladık.

YERLİLİK VE ÜRETİM

Türkiye’nin yerli rüzgar enerjisi sanayisini geliştirmek ve üreticilerini uluslararası arenada önemli oyuncular haline getirmek için birçok adım attık. Kuleler, kanatlar, jeneratörler gibi büyük bileşenlerin yanı sıra, kule içi aksam ve bağlantı ekipmanlarını yerli olarak üretmeyi başardık ve yerlilik oranımız yüzde 60’ı aştı.

SEKTÖR GELİŞİMİ VE İHRACAT

Yerli rüzgar enerjisi üreticilerini özellikle deniz üstü rüzgar türbinleri alanında yetkin hale getirmek ve güçlü bir tedarik ağı oluşturmalarını destekliyoruz. Ayrıca, yeni endüstri bölgeleri oluşturarak ihracat potansiyelini artırmayı hedefliyoruz.

KALKINMA VE İNOVASYON

Milli rüzgar türbini markasını oluşturarak ülkenin rüzgar enerjisi ekipmanı üretimindeki konumunu daha da ileri taşımayı amaçlıyoruz. Ayrıca, rüzgar enerjisi alanında 25 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi bulunmaktadır. Bu desteklerle rüzgar enerjisi ekipmanı üreten 76 KOBİ’ye 13 milyon lirayı aşan finansman desteği sağladık.

RÜZGAR POTANSİYELİ

Türkiye’nin hem karasal hem de deniz üstü rüzgar potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için önemli adımlar attık. 2002 yılında sadece 19 megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesine sahipken şimdi 12 gigavatlık rüzgar gücü ile dünyada 12, Avrupa’da 5. sıradayız. Ülkemizin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 11’ini rüzgardan karşılıyoruz. 2053 Net Sıfır Emisyon hedeflerine ulaşmak için rüzgar enerjisi alanındaki atılımlarımızı sürdürmeye kararlıyız.