Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
osmangazi belediyesi

Nihat Yeşiltaş demokratik bir medya temel hedefimizdir” dedi.

Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Yeşiltaş, kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesinde bağımsız ve özgür basının önemine vurgu yaparak, “Güçlü, bağımsız, ilkeli, demokratik bir medya temel hedefimizdir” dedi.

 Bursa İl Başkanı
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Yeşiltaş, kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesinde bağımsız ve özgür basının önemine vurgu yaparak, “Güçlü, bağımsız, ilkeli, demokratik bir medya temel hedefimizdir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında 10 Ocak tarihinin basın tarihi açısından önemine dikkat çekti. Yeşiltaş, “10 Ocak 1961 günü, ‘Simidimiz ve Hürriyetimiz’ yazılı pankartla yürüyen ve gelecekleri için mücadele eden gazetecilerin kazandığı haklar yıllar boyunca ellerinden alınmaya çalışıldı” dedi.

Gazetecilerin baskıya, sansüre, tehditlere maruz kaldığı bir rejimde halkın gerçek bilgiye ulaşmasının mümkün olmadığını belirten Yeşiltaş açıklamasında şunları kaydetti:

“Demokrasinin önceliği, gücünü halktan alan bağımsız ve özgür medya ortamının sağlanmasıdır. Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Ancak ülkemizde basın emekçileri için koşullar oldukça zor. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165’inci sırada yer aldı ve ‘sorunlu’ kategoriden ‘vahim’ kategorisine geçti.

Türkiye’de gazeteciler halkı aydınlattıkları haberlewri nedeniyle tutuklanıyor, gözaltına alınıyor, sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturmalara maruz kalıyor. 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü ne acı ki cezaevinde geçiren basın emekçileri var. AKP iktidarında basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, haber alma hakkı baskı altına alındı. İktidarın tek baskı yönetimi gözaltı, tutuklama ya da soruşturma da değil. Ekonomik baskılar ve yaratılmak istenen korku iklimi nedeniyle, gazeteciler otokontrol mekanizması altında mesleğinin gereklerini yerine getirmeye çalışıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, güçlü, bağımsız, ilkeli, demokratik bir medya ortamının, evrensel boyutta kabul gören basın ilkeleri eşliğinde özgür basının oluşturulması hedefimizdir. Basının idareyi özgürce denetleyebilme ve eleştirme hakkının önündeki bütün antidemokratik işleyişleri ortadan kaldırmak için her ortamda basın emekçilerinin haklarını korumalı, özgürlük alanlarını genişletmeliyiz. Ancak bu ortam sağlandığı takdirde halkımız da gerçek habere ulaşabilecektir.

AKP iktidarının özgür, bağımsız basın karşısında takındığı bu baskıcı ortamda görevlerini yerine getirmekten çekinmeyen, onuruyla her türlü baskıya direnen, ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran tüm gazetecilerimizi kutluyor, gerçekleri korkusuzca yazdıkları için katledilen, basın tarihimizde iz bırakmış isimleri saygıyla anıyorum”