Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
osmangazi belediyesi

Bursalı Firma Hatay Tarihi camii için ne aramakta?

Bursalı firma olan Sama İnşaat restorasyon için Hatay’daki tarihi Ulucami’ye neler yapıyor yazımızda….

Bursalı firma olan Sama

Kahramanmaraş ve Hatay depreminin ardından Hatay iline de girme fırsatını buldular. Bursa Büyük şehir Belediyesi Tüm bu şehirler için imkanlarını seferber etti diyebiliriz. Depremin gerçekleştiği ilk andan bu yana Hatay’da ve diğer şehirlerde yer aldı. Şimdi ise Hatay’da bulunan Ulucami’nin restorasyonuna el atmış durumda.

Projeyi üstlenen firma ise Tanınan tarihi eser restorasyonunda bir hayli yol kat etmiş Sama İnşaattır. Hatay tarihi camisinin ne durumda olduğunu sordukları Mahmut Sabuncuoğlu inşaat molozlarının ortadan kaldırıldığını ve değerli taşların ise numaralandırıldığını açıkladı. Fakat bu taşların camiyi yeniden inşa etmeye yetmeyeceğini de ekledi. Araştırma yaptıklarında bu taşların Suriye’nin Afrin kentinde bulunduğunu Türkiye de bu taşlardan olmadığını da söyledi.

Suriye’de bulunan siyasi krize işaret etti ve buradan şuan o taşlardan temin edilemeyeceğini bu yüzden de Türkiye de bu taşların arayışına girdiklerini de ekledi. Bursa Uludağ üniversitesine buldukları taşların numunelerini getirip dayanıklılık testleri yaptırdıklarını da açıkladı.