Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
osmangazi belediyesi

Bursa Osmangazi Belediyesi’ne 2024 yılında dev bütçe

Kasım ayı meclis toplantısında alınan karar doğrultusunda “Osmangazi’nin 2024 yılı bütçesi belli oldu. Osmangazi’de yatırımlara dev bütçe ayırıldı!..” Bursa Osmangazi Belediyesi’nin 2024 yılı için ayrılacak bütçe belediye meclisi tarafından Kasım ayı toplantısında görüşmeler sonucunda belirlendi. Osmangazi Belediyesi için 3 milyar 519 milyon liralık dev bir bütçe ayırıldı. Bu bütçe Osmangazi için oldukça büyük ve büyük projelerde kullanılması bekleniyor. İşte detaylar.

Kasım ayı meclis toplantısında

Bursa Osmangazi Belediyesi her yıl sonu gerçekleştirdiği Kasım ayı olağan meclis toplantısına bu yıl da aynı tarihte gerçekleştirdi. 2024 mali yılı bütçesi Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar Başkanlığında yapılan meclis toplantısında belli oldu. Mali bütçe de yer alan gerekli tüm maddeler kalem kalem hesap edildi. Buna göre yapılan oylama sonucunda 2024 yılı için ayrılacak bütçe 3 milyar 519 milyon TL olarak çoğunluk oyu ile belirlendi. Sadece İYİ Parti grubu tarafından red oyu verildi.

kasım ayı mali toplantısı 11 2023 - 4
kasım ayı mali toplantısı 11 2023 – 4

 

2024 yılı gider bütçe tahmininde yer alan 3 milyar 519 milyon TL ödeneklere, gelir bütçesinde tahmin edilen 3 milyar 479 milyon 855 bin TL gelir ile finansmanın ekonomik tablosundaki 39 milyon 145 bin TL net finansman karşılık gösterilmek suretiyle bütçede denklik sağlandı.

Bütçede, en büyük pay 1 milyar 917 milyon 709 bin lira mal ve hizmet alımına ayrıldı. Toplam bütçenin yüzde 55’ine denk gelen mal ve hizmet alım giderlerinin ardından ikinci en yüksek pay ise 754 milyon 95 bin lira ile bütçenin yüzde 21’lik kısmını oluşturan sermaye giderlerine ayrıldı. Bütçenin yüzde 15’lik bölümünü oluşturan 541 milyon 241 bin lira ise personel giderlerine ayrıldı.

kasım ayı mali toplantısı 11 2023 - 3
kasım ayı mali toplantısı 11 2023 – 3

En gerçekçi bütçe Osmangazi Belediyesi’nde

Bütçenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bugün onaylanan bütçemiz, halkımıza hizmet olarak geri dönecektir. Osmangazi Belediyesi’nin bütçesi, Bursa ve Türkiye’deki belediyeler içerisinde uygulanan en gerçekçi bütçedir. Bu yılki gerçekleşme oranı yüzde 80 oldu. Bürokrat arkadaşlarımız çok fazla açılmadan hassas bir şekilde bütçeyi hazırlıyorlar. Osmangazi’nin büyümesi, nüfusun artması, günümüz şartlarıyla birlikte ayakları yere basan bir bütçe uygulaması oldu. Gelecek yıl kullanılacak olan bütçemiz Osmangazi ilçemiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

kasım ayı mali toplantısı 11 2023 - 2
kasım ayı mali toplantısı 11 2023 – 2

Başkan Dündar, meclis toplantısında AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Adnan Kurtuluş’un istifasıyla boşalan meclis üyeliğine seçilen Metin Taştekin’e mazbatasını verdi. Gündem maddelerine geçilmeden önce açıklamalarda bulunan Başkan Dündar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. yıl dönümünde rahmetle andıklarını belirterek, “Onun kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma noktasında 100. yılda hedefe doğru emin adımlarla ilerliyor. Bundan sonraki süreçte ülkemizin dünya gücü olması için ve dünyaya yeni bir nizam gelmesi noktasında Türk Milleti olarak gerekeni yapacağız. Dünyadaki zulümlerin durması, özellikle Filistin’deki soykırımın engellenmesi adına Türkiye Cumhuriyeti’nden çıkan ses kadar, başka hiçbir ülkede bu mücadeleyi ve rahatsızlığı görmüyoruz. Türkiye olarak, gücümüzle oradaki ateşi söndürerek, dünyaya barışı getirme noktasında üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz.” ifadelerini kullandı.